Niezbędne akcesoria i elementy montażowe – uchwyty i ich rodzaje

Napisane:
Niezbędne akcesoria i elementy montażowe – uchwyty i ich rodzaje

Funkcjonalność i łatwość obsługi wykorzystywanego w różnych zastosowaniach profesjonalnych sprzętu zależy nie tylko od jego możliwości technicznych, ergonomii projektu czy zastosowanych materiałów, ale również od detali wpływających bezpośrednio na łatwość jego użytkowania. Dobrym przykładem mogą tu być uchwyty, w które jest wyposażona większość maszyn i urządzeń oraz pojazdów, a także elementów wyposażenia stanowisk pracy czy wszelkiego rodzaju mebli od szafek warsztatowych po przenośne kontenery. Przyjrzyjmy się bliżej funkcjom, jakie można z ich użyciem realizować i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.

Do czego służą uchwyty?

Uchwyty są elementami, które pozwalają na przenoszenie różnych rodzajów sprzętu, a także jego otwieranie i przemieszczanie niektórych jego komponentów. Do popularnych rozwiązań należą uchwyty, które umożliwiają obsługę wbudowanych w różne konstrukcje, maszyny i urządzenia drzwi oraz drzwiczek, a także przesuwanie i podnoszenie rozmaitych klap, wiek czy wszelkiego rodzaju osłon.

Jakie typy uchwytów są wykorzystywane najczęściej?

Liczba możliwych konstrukcji uchwytów używanych w różnych zastosowaniach przemysłowych jest bardzo duża. Niektóre ich rodzaje cieszą się jednak nieco większą popularnością niż inne. Do wykorzystywanych najczęściej należą uchwyty mostkowe, które są obustronnie mocowane do obsługiwanego elementu i pozwalają na objęcie chwytu całą dłonią. W przypadku mniejszych klap, drzwiczek lub osłon popularne są uchwyty pod palec. W miejscach, gdzie nieużywany uchwyt może przeszkadzać, instaluje się uchwyty snap-line, pozwalające na ukrywanie rączki. Używa się także m.in. uchwytów do zamków prętowych, uchwytów wpuszczanych i obrotowych oraz kasetonowych, mogących być zarówno chwytami do podnoszenia, jak i przesuwania.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło