Zamki do drzwi, obudów i systemów przechowywania – rodzaje

Napisane:
Zamki do drzwi, obudów i systemów przechowywania – rodzaje

Użyteczność wykorzystywanego sprzętu zależy od różnych czynników. Jednym z ważniejszych okazuje się zwykle rodzaj zastosowanych w nim akcesoriów. W przypadku wielu urządzeń oraz elementów wyposażenia duże znaczenie będą miały zamontowane w nim zamki do drzwi. Przekonaj się, jakie rodzaje cieszą się największą popularnością.

Jakie funkcje mogą pełnić zamki?

Zamki montowane we wszelkiego rodzaju profesjonalnych zabudowach, systemach przechowywania sprzętu czy meblach warsztatowych mogą być zakładane w celu uzyskania rozmaitych efektów. Instaluje się je najczęściej dla ograniczenia dostępu do obudowy, pojemnika czy jego części, a także konkretnego urządzenia, choćby rozdzielnicy elektrycznej. W grę może wchodzić zabezpieczenie przed niekontrolowanym otwarciem, np. podczas transportu. Zamknięcia są też przydatne tam, gdzie potrzebne jest utrzymanie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – zapyleniem czy zamoczeniem. Różny może być także poziom oferowanej ochrony. Zamki mogą być otwierane przy użyciu klucza, przez naciśnięcie przycisku czy obrócenie specjalnej rączki. Coraz częściej spotyka się też zamki z wbudowanym modułem elektronicznym, reagującym na podanie kodu, odczyt informacji biometrycznych czy sterowane bezprzewodowo.

Jakie typy zamków są wybierane najczęściej?

W praktyce w zastosowaniach przemysłowych korzysta się z różnych rodzajów zamków, które dopasowuje się zarówno pod względem funkcjonalności i wytrzymałości na próby otwarcia, jak i warunków, w których będą one eksploatowane. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się zamki zatrzaskowe, a także ryglowe i zapadkowe. W wielu przypadkach używane są zamki ćwierć obrotowe oraz typu push-lock. Dużym powodzeniem cieszą się też konstrukcje baskwilowe i zamki dociskane.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło